Słów kilka o wymiennikach lamelowych

AVM-Barański od 2008 r oferujemy wsparcie techniczne dla firm.

Charakterystyka wymienników ciepła

Podstawowym zastosowaniem dla wymienników lamelowych jest ich wykorzystanie jako elementy grzewcze lub chłodzące w centralach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, są także montowane bezpośrednio w kanałach rozprowadzających powietrze.

Dzięki wysokiej sprawności cieplnej są one chętnie stosowane przez wszystkich wiodących producentów central klimatyzacyjnych oraz aparatów grzewczo-wentylacyjnych.

W proponowanych przez nas rozwiązaniach stosujemy pakiety lamelowe oparte na dwóch geometriach „2522” i „3228” szyk przestawny.

W szczególnych przypadkach możemy zaproponować też inne geometrie.

Szeroki zakres rozstawów lamelek pakietu 1,6- 8 mm zapewnia bezproblemową pracę zarówno w wysokich jak i niskich temperaturach powietrza bez obawy o „zarastanie” na skutek szronienia pakietu lamelowego.

Zależnie od przeznaczenia mogą być wykonane z różnych materiałów. Standardem jest wykonanie CuAL (rurki miedziane i lamelki aluminiowe).

Dostępne są wykonania specjalne np.: „basenowe” CuAE (miedziane rurki i lamelki aluminowe pokryte epoksydem); morskie i/lub dla kopalni CuCu (rurki miedziane i lamelki miedziane); wysokotemperaturowe i dla środowisk agresywnych AA2 lub A4A4 ( odpowiednio rurki ze stali kwaso-odpornej AISI316 i lamelki ze stali nierdzewnej AIS304 lub AIS316.

Wymienniki lamelowe stosowane  są również w chłodnictwie pracując jako parowacze i skraplacze z różnymi rodzajami freonów.

Każdy producent wymienników ciepła posiada własny program doborowy wykorzystywany do przeprowadzania obliczeń cieplnych.

Różnice w doborach różnych producentów- przy tych samych danych wejściowych- przyjęcia różnych algorytmów wyliczeń mocy cieplnej ale głównie z różnic w konstrukcji pakietu lamelowego i przyjętych faktorów czyli ogólnie od sprawności cieplnej.

Proponowane przez nas wymienniki gwarantują w 100% dotrzymanie parametrów przedstawionych w doborach.